NOE- profilaktyka w gimnazjum

Drukuj
Kategoria: Profilaktyka
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

" BEZSILNY NIE ZNACZY BEZRADNY "

28 PAŹDZIERNIKA 2016 uczniowie naszego gimnazjum brali udział w programie profilaktyki uzależnień „NOE”. To program z zakresu profilaktyki alkoholowej, jego głównym zadaniem jest zapobieganie stratom, występującym z powodu nadużywania środków psychoaktywnych. Prowadzony był w formie scenek,  jego dużym atutem stały się poruszające, osobiste doświadczenia prowadzących: Anny, Joanny, Macieja i Adama.


Program składał się z trzech części:
PRAWDAmiała na celu uświadomić młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, informowała o szczegółach i skutkach uzależnienia. Młodzież zobaczyła jak wiele powodów wskazują ludzie do tego, aby alkohol pić, a jak mało aby tego nie robić.
MIŁOŚĆakcentowała wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi. Co potrzebne jest człowiekowi do szczęścia i jak alkoholizm to wszystko człowiekowi odbiera.
WOLNOŚĆrozwijała umiejętność odmawiania, asertywności, zachęcała do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień. Młodzież zobaczyła scenkę jak można odmówić w sytuacji nacisku grupy. Prowadził ją Adam, który podsumowując to ćwiczenie powiedział „ Bezsilny nie znaczy bezradny, na każdym etapie choroby alkoholowej można ją zatrzymać”.

Młodzież w czasie każdej części programu mała możliwość wysłuchania świadectwa realizatorów, na temat ich doświadczeń z chorobą alkoholową, były to bardzo poruszające historie, które ukazywały trudy walki z chorobą i współzależeniem, ale również dawały nadzieję, że  jest wiele osób i instytucji które mogą pomóc. Realizatorzy pozostawili zebranym adresy, pod które mogą do nich pisać, odpowiadali na pytania zadane na kartkach w czasie programu .    
W naszym gimnazjum program „NOE” został zrealizowany po raz kolejny i ponownie wzbudził duże zainteresowanie uczniów. W tym roku był on elementem projektu profilaktycznego  „ Człowiek może się rozwijać tylko wówczas, gdy bierze odpowiedzialność za samego siebie” i organizowany przez E. Pęcherz we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pątnowie .  Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie oraz wysokie oceny programu!

Panu Maciejowi Olejnikowi dziękujemy za zorganizowanie zajęć programu, a wszystkim realizatorom za duże zaangażowanie w przekazywanie jego przesłania naszej młodzieży !

Fotogaleria

Elżbieta Pęcherz pedagog szkolny

 

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 NOE- profilaktyka w gimnazjum. Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free