Uczniowie uczą uczniów

Drukuj
Kategoria: Szkoła z Klasą
Opublikowano Barbara Siwuk

Uczniowie uczą uczniów!

6 marca 2015 roku w klasie IV a odbyła się niezwykła lekcja. W ramach  programu Szkoła z Klasą 2.0 uczniowie tej klasy realizują w II semestrze ścieżkę Uczymy innych. Trzy uczennice, które zdecydowały się podjąć prowadzenia lekcji dla kolegów z klasy , wspólnie z nauczycielem przygotowały lekcję języka polskiego z wykorzystaniem narzędzi Technologii Informacyjno- Komputerowej.

 

Trzeba przyznać, że dziewczęta włożyły wiele wysiłku w opracowanie zajęć , ponieważ ich ambicją było osiągnąć  założone cele lekcji w  atrakcyjny dla kolegów sposób. Młode nauczycielki podeszły do zadania bardzo odpowiedzialnie. Z pomocą polonistki zaplanowały przebieg dwugodzinnej lekcji na temat: Czy musimy się kiedyś pożegnać z baśniami? Dziewczynki  miały bardzo dużo pomysłów, z niektórych trzeba było zrezygnować ze względu na ramy czasowe lekcji. Przygotowanie zajęć wymagało od nich wiele pracy w czasie wspólnych spotkań, ale dziewczynki poradziły sobie znakomicie.

Lekcja zaczęła się od niespodzianki- jedna z prowadzących zachorowała. To zmusiło nas do błyskawicznego wprowadzania koniecznych zmian (tu musiała pomóc nauczycielka), ale poradziliśmy sobie z zaistniałą sytuacją. Ostatecznie Nadia i Natalka rozpoczęły lekcję od pracy uczniów z Internetem- czwartoklasiści poszukiwali ciekawostek na temat baśniopisarzy w różnych źródłach i prezentowali je  kolegom. Później po lekturze wiersza szukali odpowiedzi na pytania: Czy kiedyś trzeba wyrosnąć z czytania baśni? Co nam daje kontakt z baśniami?  Następnie uczniowie w grupach ustalali na podstawie konkretnych utworów  cechy baśni , a potem próbowali sami ułożyć baśń i ocenić efekty pracy swojej i kolegów, przy czym wykazali się prawdziwym  obiektywizmem ( wszystko pod czujnym okiem młodych nauczycielek).

Następny fragment lekcji był  dla czwartoklasistów bardzo ekscytujący, ponieważ dziewczęta opracowały dla kolegów zabawę utrwalającą wiedzę o baśniach- przeprowadziły grę Z jakiej to baśni?  Zadania dla uczniów miały formę prezentacji multimedialnej, a każdy chciał się wykazać. Nic dziwnego, że chwilami emocje uczniów brały górę nad dyscypliną lekcji…

Wszyscy byli zadowoleni z przebiegu zajęć: prowadzące, uczniowie i nauczyciel. Natalka i Nadia poznały smak pracy nauczycielskiej, a koledzy wysoko ocenili pracę swoich koleżanek i chcą więcej takich lekcji. Być może dziewczęta złapały bakcyla i ta przeprowadzona dla kolegów lekcja będzie nie tylko przygodą i pięknym wspomnieniem po latach… W każdym razie można powiedzieć, że „pierwsze koty za płoty”!

 

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 Uczniowie uczą uczniów. Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free