Wycieczka do Sandomierza

Drukuj
Kategoria: Ogłoszenia Szkoła Podstawowa Pątnów
Opublikowano Marlena Wcisło

                                                                   

    W dniach 06-07.06.2017 r. uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami p. Agnieszką Maryniak-Stanek, p. Grażyną Marchewką, p. Barbarą Siwuk oraz p. Marleną Wcisło pojechali na dwudniową wycieczkę do Sandomierza. Podróż była dość długa, ale malownicze krajobrazy, mijane w drodze, rekompensowały trudy podróży.

 

  Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. W muzealnym przedsionku, gdzie sufit udekorowany jest 60 płytami porcelanowymi z malowidłami naśladującymi mistrzów Renesansu, grupę powitała pani przewodnik. Opowiedziała historię fabryki a następnie zaprosiła wszystkich do wnętrza pieca, który jeszcze paręnaście lat temu służył do wypalania porcelany. To największy taki zachowany piec do wypału porcelany w tej części Europy. Atrakcja tym większa, że jest to ostatni taki oryginał, zachowany w 100%. Następnie przewodnik zaprosiła wszystkich do uczestnictwa w trudnym procesie powstawania porcelany, który został zaprezentowany w sposób instruktażowy przy kilku stanowiskach. Dzieci miły okazję dowiedzieć się jak wygląda masa porcelanowa, jak przygotowuje się model i formy oraz jak wygląda dekoracja. Ostatnim etapem zwiedzania było przejście do Marmurowej Sali, gdzie znajdują się unikatowe w skali światowej porcelanowe rzeźby, którymi szczycą się muzea na całym świecie. Na zakończenie dzieci wzięły udział w warsztatach podczas których wykonali porcelanowe róże, które zabrali na pamiątkę do domu.

   Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Sandomierza. Po przybyciu na miejsce dzieci miały okazję zwiedzić Katedrę Św. Anny i poznać historię związaną z jej wielowiekowym istnieniem, przejść trasę wąwozem lessowym św. Jadwigi gdzie na uwagę zasługiwały rosnące w nim drzewa a właściwie korzenie tych drzew, które wiły się między sobą obnażone przez ukształtowanie terenu oraz wiatr i deszcz. Następnym punktem była Podziemna Trasy Turystyczna o długości 470 m, która jest bardzo zróżnicowaną pod względem głębokości dochodzącej do 12 m poniżej poziomu rynku. Sandomierskie lochy owiane są wieloma legendami o których opowiedział przewodnik podczas zwiedzania. Następnie dzieci udały się na Bramę Opatowską. Jedyna ocalała brama, umożliwiała wjazd do miasta od strony Opatowa. Sandomierz to piękne miasto z tradycją i wieloma zabytkami. Spacerując kolorowymi alejkami, uczniowie wypatrywali Ojca Mateusza i wsłuchiwali się w opowieści pani przewodnik.

   W drugim dniu wycieczki pierwszym punktem było zwiedzanie Zamku w Baranowie Sandomierskim, którego architektura ukształtowana jest na wzór królewskiego Wawelu. Piękne komnaty oraz krużganki przywoływały na myśl odległe czasy a szczególną uwagę przykuwały malownicze ogrody otaczające zamek. Kolejnym a zarazem ostatnim przystankiem był Pałac w Kurozwękach. Wybudowany w XIV wieku, jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich na terenach ówczesnego państwa polskiego. Bezpośrednio w sąsiedztwie zamku znajduje się jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Uczniowie wzięli udział w "Safari Bizon" i stanęli "oko w oko" z tymi pięknymi i potężnymi zwierzętami, które bacznie przyglądały się wszystkim. W  Mini ZOO natomiast była okazja do podziwiania mniejszych zwierząt, takich jak: lamy i strusie Emu.

    Wycieczkę można zaliczyć do udanych. Wszyscy wrócili zmęczeni ale bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                                           Marlena Wcisło

ZDJĘCIA - A.Kowalik

ZDJĘCIA       FILMIK

                             

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 Wycieczka do Sandomierza. Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free