Wycieczka do Bełchatowa

Drukuj
Kategoria: Ogłoszenia Szkoła Podstawowa Pątnów
Opublikowano Mariola Piotrowska

 

W dniu 11.05.2018 r. uczniowie z klas VII A, VII B oraz członkowie koła przyrodniczego z klasy V Szkoły Podstawowej w Pątnowie uczestniczyli,  w ramach projektu  Nasza Eko-pracownia, w wycieczce do Bełchatowa, której głównym celem było poznanie zmian zachodzących w środowisku na skutek eksploatacji złóż węgla brunatnego oraz sposobów rekultywacji terenów pogórniczych.

 

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Elektrowni Bełchatów. Uczniowie dowiedzieli się, jak przebiega proces wydobywania węgla brunatnego przez człowieka oraz poznali przeobrażenia środowiska spowodowane eksploatacją złoża węgla brunatnego. Następnym etapem wycieczki był taras widokowy w Kleszczowie. Młodzież miała także okazję wjechać na  Górę Kamieńsk wyciągiem krzesełkowym oraz skorzystała z letniego toru saneczkowego. Ponadto  uczniowie odwiedzili Miejskie Centrum Kultury PGE GIGANTY MOCY w Bełchatowie, gdzie zwiedzili interaktywną ekspozycję, która podzielona była na dwie części: pierwsza z nich poświęcona jest  procesowi powstawania węgla brunatnego i przybliżała czasy sprzed milionów lat. Za to druga część – opowiadała o tym, jak wydobywa się węgiel brunatny i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich „Gigantach”, czyli w Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni Bełchatów.  Uczniowie mogli przyjrzeć się, jak pracują gigantyczne koparki w bełchatowskiej odkrywce oraz  poznać  zasady działania maszyn elektrowni. Młodzieży spodobała się wystawa, gdyż wykorzystano w niej nowoczesne środki przekazu, takie jak: animacje, interaktywne gry  oraz stanowiska doświadczalne. Dzięki temu w prosty, dostępny i atrakcyjny sposób uczestnicy wyjazdu mogli przyswoić przekazywaną im wiedzę. Wycieczka do Bełchatowa pokazała uczniom, w jaki sposób w Polsce pozyskuje się energię elektryczną. Młodzież zrozumiała, że zasoby surowców (takich jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) są nieodnawialne i należy szukać innych alternatywnych źródeł energii.

Organizatorzy wycieczki: M. Piotrowska, B. Raducka.

 Więcej

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 Wycieczka do Bełchatowa. Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free