Żywa lekcja historii

Opublikowano A.Maryniak-Stanek

16 listopada uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii. Tematem tego spotkania było: "Księstwo Warszawskie. Napoleon Bonaparte i nadzieja na przyszłość". W trakcie lekcji przybliżone zostały najważniejsze wydarzenia i daty z okresu ekspansji Napoleona. Przypomniano również genezę hymnu Polski, Legionów Polskich we Włoszech oraz początek walki o niepodległość. Uczniowie mogli zobaczyć umundurowanie armii Księstwa Warszawskiego oraz wojsk Napoleona. Odbył się również krótki konkurs dla uczniów, a na zakończenie spotkania wszyscy byliśmy świadkami wystrzału z epokowego muszkietu czarno-prochowego.

Ognisko patriotyczne

Opublikowano A.Maryniak-Stanek

9 listopada 2018 roku o godzinie 17.00 zebraliśmy się przed budynkiem szkoły, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Przy blasku ogniska śpiewaliśmy polskie pieśni patriotyczne. Mogliśmy także wysłuchać pięknych wierszy o takiej tematyce w wykonaniu koleżanek i kolegów z klas 4-8 i gimnazjum. W czasie spotkania panowała wyjątkowa atmosfera. Cieszy również fakt, iż z roku na rok na naszym ognisku patriotycznym jest nas coraz więcej.

Bez tej miłości można żyć ....

Opublikowano Elżbieta Pęcherz

Bez tej miłości można żyć,

mieć serce puste jak orzeszek,

malutki los naparstkiem pić

z dala od zgryzot i pocieszeń,

na własną miarę znać nadzieję,

w mroku kryjówkę sobie wić,

o blasku próchna mówić „dnieje”,

o blasku słońca nic nie mówić….

W piątek 9 listopada 2018r. uczniowie klasy I udali się na cmentarz w Dzietrznikach. Tam wychowawca przypomniał dzieciom historię pomnika poświęconego poległym w walkach za Ojczyznę . Uczniowie zachowali powagę i szacunek dla tego miejsca, zapalili znicze, oddali hołd minutą ciszy. Nie zapomnieliśmy o tablicy pamiątkowej obok plebanii kościoła w Dzietrznikach. Do naszej klasy przyszli uczniowie klasy III, którzy przedstawili historię pomnika w Kamionce, zaproponowali wspólne zaśpiewanie pieśni ułańskiej „ Przybyli ułani pod okienko” . W czasie zajęć edukacyjnych uczniowie poznali sylwetkę Józefa Piłsudskiego wielkiego patrioty,  wodza polskich wojsk, który wytrwale walczył o wolność naszej ojczyzny . Dzieci dowiedziały się czym były zabory i jak trudno było uczyć się dzieciom języka polskiego i historii, a mimo niebezpieczeństw uczyły się potajemnie.

Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy mapy Polski w biało czerwonych barwach narodowych techniką wydzieranki. Udekorowaliśmy klasę. Wraz z całą szkołą zaśpiewaliśmy hymn na sali gimnastycznej.

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pustobrzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować….

W. Szymborska

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

Opublikowano A.Maryniak-Stanek

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła włączyła się w akcję, ogłoszoną przez Ministra Edukacji Narodowej panią Annę Zalewską, "Bicie rekordu dla Niepodległej". 9 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego.

Konkurs plastyczny ,,Warzywnie i owocowo znaczy smacznie i zdrowo''.

Opublikowano Izabela Grondys

WARZYWNIE I OWOCOWO ZNACZY SMACZNIE I ZDROWO

,,Warzywnie i owocowo znaczy smacznie i zdrowo'' pod takim tytułem zorganizowany został przez p. M.Graczyk szkolny konkurs plastyczny, który miał na celu rozwijanie świadomości uczniów na temat potrzeby zdrowego odżywiania się, rozwijanie aktywności twórczej, poczucia estetyki i wyobraźni dzieci oraz kształcenie umiejętności zastosowania różnych technik przy realizacji własnych pomysłów plastycznych. Na konkurs wpłynęło 46 prac.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria klas 0-1:

I m-c:

Kula Oskar - Kamionka

Smela Antonina kl. I

Alan Osadnik kl. I

II m-ce:

Oleszkiewicz Filip kl. I

Pilarczyk Bartosz kl. I

Perliceusz Zofia kl. I

III m-ce:

Duszyński Jakub kl. I

Faiński Paweł - Popowice

WYRÓŻNIENIA: Nina Gońda Pątnów, Mateja Amelia Kamionka, Strzelecka Izabela Pątnów

Kategoria klas I-III:

I m-ce:

Stefaniak Amelia kl.II a

Weronika Dydyna kl. II b

Ciężka Ewa kl. II b

Mikołajczyk Hanna kl. II b

II m-ce:

Małgorzata Stasiak kl. III

Wiktoria Salejda kl. II b

Ciężki Jan kl. II b

Daria Chłód kl. III

III m-ce:

Gońda Patryk kl. II b

Cichoń Oliwia kl. II b

Sztuka Mikołaj kl. II a

Zwycięzcy zostali wyróżnieni dyplomami i nagrodami książkowymi a pozostali uczestnicy sokami owocowymi.