Samorządna szkoła powinna być jak drużyna sportowa: wygrać można tylko wtedy, gdy grają wszyscy, a nie tylko gwiazdy. (...) W samorządnej szkole nie tylko się błyszczy, nie tylko jest się podziwianym, ale trzeba pracować, i to nie dla siebie, lecz dla innych.” 

Julian Radziewicz

 

Czym jest samorząd szkolny ?

Samorząd szkolny to organizacja, do której należy wspólnota uczniów danej placówki oświatowej. Funkcjonuje w oparciu o system demokratyczny.

Jego główne zadanie to przede wszystkim reprezentowanie uczniów w stosunku do nauczycieli, rady rodziców i innych pracowników szkoły.

Uprawnienia samorządu szkolnego zostały zawarte w art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku.

Są to następujące prawa:

  • reprezentowanie wobec rady rodziców, rady pedagogicznej a także dyrektora stanowiska środowiska uczniowskiego z kwestiach istotnych dla szkoły a w szczególności związanych z respektowaniem elementarnych praw uczniów
  • realizacja wszelkich inicjatyw urozmaicających życie szkolne (m.in. koła zainteresowań) jest dozwolona pod warunkiem, że nie "cierpi" na tym wypełnianie szkolnych obowiązków
  • prowadzenie, wydawanie i kolportaż szkolnej prasy
  • podejmowanie i koordynacja przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, zawodów sportowych i imprez rozrywkowych na terenie szkoły po uprzednich uzgodnieniach z dyrekcją
  • wybór opiekuna samorządu spośród nauczycieli
  • możliwość wglądu do programu nauczania (zapoznanie z jego celami, podstawą programową i wymaganiami)

 

JUŻ WAKACJE

Drukuj
Kategoria: Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Opublikowano Kinga Świegot

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy pięknych i słonecznych wakacji, inspirujących podróży, niezapomnianych wrażeń oraz bezpiecznego wypoczynku!!! 

                                         

                                                                                                                                          Samorząd Uczniowski

 

Patron szkoły oczami uczniów

Drukuj
Kategoria: Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Opublikowano Kinga Świegot

Dziś podczas obchodów Dnia Wiosny został rozstrzygnięty miedzyklasowy konkurs plastyczny "Reymontówka",który miał poprzez rzeźbę przedstawiać patrona Naszej Szkoły.Prace były oceniane pod kątem estetyki, wartości artystycznej oraz pomysłowości. Komisja konkursowa miała więc nie lada zadanie. Pod czujnym okiem naszych wychowawców powstawały prawdziwe dzieła sztuki z gipsu, plasteliny, masy solnej, cementu, drewna, papieru a nawet warzyw. Wykorzystano także pomoce dydaktyczne w nietypowy sposób. Dlatego zajęcie przez wszystkie klasy I MIEJSCA uważamy za sprawiedliwe. Wszystkie prace przekazane są szkole w celu jej udekorowania. Wszystkim wychowawcom oraz komisji konkursowej dziękujemy, a zwycięzcom składamy gratulacje. 

Fotorelacja

SU

Mikołajki

Drukuj
Kategoria: Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Opublikowano Kinga Świegot

6 grudnia w Naszej szkole rozgościł się na całego świąteczny nastrój. W tym dniu uczniowie wzięli udział w nietypowej akcji. Każdy uczeń, który miał przy sobie czapkę Świętego Mikołaja, rogi renifera lub inny element świątecznego stroju uniknął odpytywania. Już na pierwszej lekcji Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą przywitał nas słodkościami, a czas na przerwach umilały nam świąteczne piosenki. 

SU

Dzień Wiosny

Drukuj
Kategoria: Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Opublikowano Kinga Świegot

W tym roku Dzień Wiosny nawiązywał do utworu naszej szkoły, więc bawiliśmy się na ludowo. Folklor rozgościł się na dobre zarówno w stroju jak i w muzyce. Podczas przejęcia szkoły przez uczniów odbywały sie liczne konkurencje: najpiękniejsza fryzura, strój ludowy, kapelusz Pani Wiosny, najdłuższy warkocz i korale, hula-hop, pytaki, jaka to melodia. Rozstrzygnięto również konkurs międzyklasowy "Reymontówka". Wszystkie zabawy odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych.

Fotorelacja

SU

Zbiórka dla Polaków na Litwie

Drukuj
Kategoria: Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Opublikowano Kinga Świegot

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Samorządowych w Pątnowie oraz parafia Świętego Jana Ewangelisty w Pątnowie z Proboszczem przekazało dar od mieszkańców i uczniów w postaci strojów do Pierwszej Komunii Świętej.

Za wszystkie dary serdecznie dziękujemy. W sumie zostanie obdarowanych 52 dzieci. Stroje przekazane zostaną do polskiej parafii pod Wilnem na Litwie oraz świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez siostry zakonne na Litwie i posłużą kilku rocznikom dzieci.

 

 

CZĘŚCI STROJU KOMUNIJNEGO

ILOŚĆ

Sukienka

31

Bolerko

13

Torebka

13

Koszyczek

1

Wianek

6

Rękawiczki

3

Alba chłopięca

21

Spodnie

12

Buty damskie komunijne

4

Buty męskie komunijne

4

 

 

 

 

.

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 Samorząd Uczniowski Gimnazjum. Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free