Dopalaczom mówimy STOP

Drukuj
Kategoria: Dla uczniów
Opublikowano Elżbieta Pęcherz

DOPALACZE- POTOCZNA NAZWA SUBSTANCJI O RZEKOMYM LUB FAKTYCZNYM DZIAŁANIU PSYCHOAKTYWNYM.

Podobny obraz

Są pętlą. Na stronach internetowych reklamuje się je często niewinnie i fantazyjnie.

 

Przykładowe nazwy: „Talizmany”, „Sole do kąpieli”, „Kokolino”, „Funky”, „Różany Ogród”. Środki te, produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne) lub pozyskiwane z roślin, oferowane są w różnych postaciach: proszku, tabletek, kapsułek, suszu roślinnego. Zazwyczaj zawierają nieznane mieszaniny, których składnikami mogą być substancje psychoaktywne, ale też np. trutka na szczury czy zmielone szkło dla „wzmocnienia” efektu działania. Każdy, kto sięga po „dopalacze”, staje się królikiem doświadczalnym, z  różnymi objawami zatrucia, np. agresją, drgawkami, rozdrażnieniem, stanami lękowymi, wahaniami nastroju, bełkotliwą mową, wymiotami, wysoką gorączką, otępieniem. „Dopalacze” mogą trwale uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg. Mogą też doprowadzić do śmierci. Ponieważ są to substancje psychoaktywne o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, mogą powodować np. powstawanie stanów lękowych, depresyjnych, mogą też wyzwalać uśpione psychozy, schizofrenię u osób, u których być może nigdy nie doszłoby do rzutu takiej choroby, gdyby nie czynnik inicjujący w postaci dopalaczy. Może dochodzić również do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, które ujawnią się dopiero po wielu latach, np. w postaci zaburzeń osobowości, nadmiernej agresji, zaburzeń pamięci, dużej impulsywności, chwiejności emocjonalnej.

Podobny obraz

Skład deklarowany na opakowaniu może się różnić od składu rzeczywistego.

W skład preparatu mogą wchodzić substancje niezadeklarowane przez producenta.

Mogą występować duże różnice w składzie i działaniu pomiędzy tak samo nazywającymi się produktami.

Skład jakościowy i ilościowy produktu sprzedawanego jako dopalacze jest zmienny, co zwiększa ryzyko przedawkowania i działań toksycznych.

Dopalacze są równie niebezpieczne jak inne narkotyki.

Uzależniają.

Są dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Zatrucia dopalaczami są bardzo trudne w leczeniu, gdyż, w przeciwieństwie do tradycyjnych narkotyków, nie ma testów wykrywających ich obecność w organizmie.

NIE WYPALAJ SIĘ !!!

 

Best webhosting site hostgator coupon and online poker on party poker
Copyright 2011 Dopalaczom mówimy STOP. Custom Footer text
Joomla Templates by Wordpress themes free