,, OWADZI ŚWIAT”

EKOPRACOWNIA PRZY PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W ZESPOLE SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH IM. WŁ. ST. REYMONTA W PĄTNOWIE

W dniu 18. 05. 2023 r. nastąpiło uroczyste otwarcie punktu dydaktycznego pod nazwą ,, Owadzi świat” przy Publicznym Przedszkolu w Zespole Szkół Samorządowych im. Wł. St. Reymonta w Pątnowie. W uroczystości uczestniczyli: wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk, przedstawiciele Rady Gminy Pątnów, przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych województwa łódzkiego na czele z kierownikiem oddziału terenowego SPK panią Wandą Pogorzelską, pracownicy urzędu gminy, dyrektorzy szkół z terenu gminy, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury , Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Wieluniu pan Zenon Kołodziej, dyrektor GOKiS i GBP w Pątnowie, projektant pani Małgorzata Lekki, przedstawiciel wykonawcy zadania, sołtys wsi Pątnów i przedstawiciele Rady Rodziców. Utworzenie ekopracowni było możliwe dzięki dotacji z WFOŚiGW w Łodzi w ramach konkursu ,, Nasze ekologiczne pracownie”. Całkowity koszt zadania to 79175,01 zł, z czego kwota dofinansowania wyniosła 60 000 zł. Utworzenie punktu dydaktycznego pozwoli na realizację zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej poprzez prowadzenie zajęć w terenie, dopełni zajęcia stacjonarne prowadzone w przedszkolu. Założeniem powstania punktu dydaktycznego ,, Owadzi świat“ było utworzenie go w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać istniejącą naturalną przestrzeń w pobliżu przedszkola do celów dydaktycznych, przy jednoczesnym zagospodarowaniu terenu w sposób estetyczny i wykorzystaniu jego walorów rekreacyjnych. Powstała ekopracownia to teren z roślinami owadolubnymi i miododajnymi, wizualizacją kształtu owadów w postaci figur. Ponadto punkt dydaktyczny został wyposażony w gry dydaktyczne: grę "Koło wiedzy - Owady", grę ,,Rośliny nektarodajne i pyłkodajne”. Doskonałym uzupełnieniem zaplecza dydaktycznego jest wiata z zielonym dachem i ławostołem z grą dydaktyczną ,,Rośliny nektarodajne i pyłkodajne”. W ogródku pojawiła się również wyjątkowo urokliwa atrapa drewnianego ula dla zapylaczy oraz hotele dla owadów. Wszystkie rośliny posadzone w ogrodzie oznakowane są tabliczkami z nazwami gatunkowymi, terminami kwitnienia i kolorem kwiatów, aby w ten sposób ułatwić ich rozpoznawanie a zarazem są źródłem wiedzy przy wyborze roślin do własnych ogródków dla całej lokalnej społeczności. Dopełnieniem punktu dydaktycznego pn. ,, Owadzi świat” są tablice edukacyjne: ,, Poznajemy owady”, ,,Owady pożyteczne i chronione”, ,,Rośliny miododajne”. To dodatkowe źródło informacji, którego zadaniem jest uzmysłowienie dzieciom wyglądu i roli owadów w przyrodzie, poznanie ich nazw, uświadomienie jak wielka jest rola roślin w życiu owadów oraz owadów w życiu i gospodarce człowieka. Na uwagę zasługuje połączenie w projekcie aspektu edukacyjnego z rekreacyjnym. Jest to trzecia ekopracownia , która wzbogaciła bazę dydaktyczną Zespołu Szkół Samorządowych im. Wł. St. Reymonta w Pątnowie.